АНАЛІЗ ЗАСОБІВ ІНФОРМАЦІЙНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЙОГУРТІВ

Go down

АНАЛІЗ ЗАСОБІВ ІНФОРМАЦІЙНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЙОГУРТІВ

Post by Admin on Wed Mar 14, 2018 4:08 pm

Писаренко С. В.
к.с.-г.н., доцент кафедри підприємництва і права
Олефіренко В. В.
ЗВО спеціальності «Менеджмент», СВО «бакалавр»
Полтавська державна аграрна академія
м. Полтава, Україна

АНАЛІЗ ЗАСОБІВ ІНФОРМАЦІЙНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЙОГУРТІВ
Без інформаційного забезпечення товару неможливо уявити технологічні операції, що виконуються з товаром на різних етапах його руху від виробника до споживача. Інформація включає відомості про споживні властивості товару, його походження, складники, умови зберігання транспортування, зберігання, застосування і інші дані [1].
Йогурти нині являються одним з найулюбленіших кисломолочних продуктів і користуються стійким попитом споживачів, завдяки поєднанню вишуканого смаку і корисності. Виготовляють його з коров’ячого молока, додаючи сухе молоко. В результаті у готовому продукті спостерігається підвищений вміст повноцінних білків, легкозасвоюваних вуглеводів, жирів, жироподібних речовин, макро- та мікроелементів, особливо кальцію, калію та фосфору, кобальту, йоду, міді, заліза, марганцю, молібдену, нікелю, цинку, а саме вони потрібні для нормального функціонування кісткової, нервової, серцево-судинної системи, мозку. Харчова цінність йогурту залежить від рецептури , виду закваски та особливостей технології виробництва. Молочні підприємства виробляють широкий асортимент йогуртів, який постійно оновлюється. Враховуючи ринкові дослідження, слід зазначити, що попит на цей продукт самий стабільний і він постійно зростає [2, 3].
Одним із чинників, що формують уявлення споживача про харчовий продукт, забезпечують необхідною, достатньою та достовірною інформацією та запобігають їх фальсифікації є інформаційне забезпечення продукції.
Під час аналізу нормативної документації з’ясовано, що марковання йогуртів повинно відповідати ДСТУ 4343:2004 [4] та ДСТУ 4518:2008 Продукти харчові. Маркування для споживачі» [5]
Під час проведення досліджень було проаналізовано реквізити марковання йогурту ТМ «Чудо» 2,5% жиру з наповнювачем фруктовим «персик-абрикос», що нанесені на пакувальний матеріал, а саме:
- повна назву йогурту – йогурт ТМ Чудо з наповнювачем персик-абрикос;
- назва підприємства-виробника, його місцезнаходження й адреса – ПрАТ «Вімм-Білль-Данн Україна», Україна, 08132, Київська обл.., Києво-Святошинський район, м. Вишневе, вул., Промислова, 7; тел.: 0(44)490-52-81;
- товарний знак
- масова частка жиру – 2,5%
- маса нетто йогурту – 270 г;
- номер партії – П-22;
- дата виробництва – 22.11.17; вжити до – 12.12.2017;
- умови зберігання – температура – 4±2°С;
- склад – молоко коров’яче незбиране, наповнювач фруктовий пастеризований «Персик-абрикос» - 10,0% (цукор, персик, вода питна, стабілізатор – модифікований крохмаль кукурудзяний, абрикос, ароматизатори, натуральний барвник- екстракти аннато, регулятор кислотності лимонна кислота), молоко коров’яче знежирене, цукор, закваска на чистих культурах молочнокислих бактерій для йогурту
- інформаційні дані про харчову, енергетичну цінність 100 г йогурту – жирів – 2,5г, білків – 2,5г, вуглеводів – 14,0; 1046,0 кДж (250,0 ккал);
- штрих-код EAN згідно з ДСТУ 3147 – 4823061320117
- для кисломолочних продуктів необхідно додатково зазначати кількість життєздатних молочнокислих бактерій (КУО в 1 см3 продукту) – не менше ніж 1х107
- позначення нормативного документа, згідно з яким виготовлений і може бути ідентифікований продукт – ТУУ 15.5-00445937.023;
- метод теплового оброблення продукту –пастеризований;
- призначення, умови застосовування, інформація щодо лікувально-профілактичного призначення та застереження щодо побічних ефектів – вживайте 3 молочних продукти на день.
Аналіз реквізитів марковання йогурту «Чудо» показав, що Усі написи були чіткими, доступними для споживача. Проте на досліджуваному продукті відсутня познака національного стандарту та не зазначена інформація щодо сертифікації згідно вимог ДСТУ 4518:2008 [5].
Окрім того, на пакування нанесений штриховий код – це символ, який складається з чіткого малюнку смуг і простору між ними, що ілюструє машинний код букв і чисел. Наявність на товарі штрих кодової позначки свідчить про можливість отримати повну та достовірну інформацію про деякі з найбільш істотних параметрів продукції: його повну назву, тип, призначення, виробника, про відповідність характеристик товару до національних вимог та правил, про термін та умови зберігання тощо. Можна стверджувати, що штриховий код є однією з найбільш універсальних ознак товару. Кожний штрих код – унікальний [6].
Зазначений на упакуванні код – 4823061320117 перші три цифри якого показують, що товар виготовлено в Україні – код 482. Окрім того, контрольна цифра збігається із розрахованою за алгоритмом. Це підтверджено даними сайту meganavigator.com.
Таким чином, аналіз реквізитів маркування дав змогу стверджувати, що йогурт «Чудо» не відповідає вимогам ДСТУ 4518:2008 [5] за показником відповідність маркування.

Список використаних інформаційних джерел
1. Товарна інформація: види, форми, засоби, вимоги, правова база [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://stud.com.ua/11038/marketing/tovarna_informatsiya_vidi_formi_zasobi_vimogi_pravova_baza. – Назва з екрану. 2. Конь И.Я. Йогурты: пищевая ценность и физиологическая роль // Организация питания. – 2005. – №4. – с. 69 – 72. 3. Консерванти та смакові добавки: як вибрати справжній йогурт [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://racurs.ua/ua/1205-konservanty-ta-smakovi-dobavky-yak-vybraty-spravjniy-yogurt. – Назва з екрану. 4. ДСТУ 4343:2004. Йогурти. Загальні технічні умови. Національний стандарт України. - чинний від 01.10.05.-К.: Держспоживстандарт України, 2005. - 5 с. 5. ДСТУ 4518:2008 Продукти харчові. Маркування для споживачів. Загальні правила [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://www.gerelo.dp.ua/index/info_dstu_4518-2008.html. – Назва з екрану. 6. Штрих-код. Що варто знати про нього? [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://chamber.cn.ua/ua/items/568. – Назва з екрану.

Admin
Admin

Posts : 72
Join date : 2018-03-13

View user profile http://sychasnematerialozn.forumotion.com

Back to top Go down

Back to top


 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum